Otel Zincirleri ve Paylaşımlı Ev Modeli

Otel Zincirleri ve Paylaşımlı Ev Modeli


Otel sektörü Airbnb ile her geçen gün farklılaşmaya devam ediyor. Neredeyse 25 milyar dolara yaklaşan değeriyle sektörün lideri konumunda olan Airbnb ile birlikte konaklama sektöründe paylaşımlı ev modeli revaçta olmaya devam ediyor.

Paylaşımlı ev modeli yeni bir oyuncuyla daha da büyüyor. Geçtiğimiz haftalarda Welive markasıyla piyasaya giren Wework’ün modeli de Airbnb ile kısmen benzerlik sahibi; ortada bir ev var ve farklı kişiler bu evi paylaşıyorlar. Welive markası eşyaları döşeli konutları alternatifli şekilde üyelerinin kullanımına sunuyor. Kiracılar yani sistemin üyeleri de hiçbir ekstra ev derdiyle uğraşmadan konaklama yapıyorlar.

Büyük Otel Zincirleri İnternet Girişimlerine Yatırım Yapıyor

Büyük oteller ve otel zincirleri de kendilerini internetin yükselen potansiyelinden uzak tutmak istemiyorlar. Bu nedenle de aslında en büyük rakipleri olabilecek internet girişimlerine ya yatırım yapıyorlar ya da direkt olarak satın alarak rakiplerini kendi bünyelerine dahil ediyorlar. Böylelikle de, sonrasında kendi iş potansiyellerini düşürebilecek büyük çapta potansiyeli olan işletmelere sahip olarak, gelirlerinin azalmasını engelledikleri gibi ekstra gelir elde etmeyi de mümkün kılıyorlar.

Paylaşımlı Ev Modeli

Son dönemde paylaşımlı ev modeli segmentinde yatırım yapan otel zincirleri de hayli dikkat çekici görünüyor. Bu yatırımların ve satın almaların artması da bekleniyor. Son zamanlarda sektöre dahil olan otel zincirleri ise şu gelişmelere imza attılar;

– Fransız merkezli olan oteller zinciri Accor, 2016 Şubat’ta Amerika’da kurulmuş olan Oasis adlı internet girişiminin %30’unu satın aldı. Accor aynı zamanda Sofitel, Mercure ve Novotel markalarının da sahibi. Accor Avrupa’nın en büyük otel zinciri olarak da biliniyor.

– Accor geçtiğimiz hafta içerisinde lüks segmentte paylaşımlı ev modelini uygulayan Onefinestay’i 117 milyon sterlin bedelle satın aldı. Bu sektördeki en önemli yatırımlardan ve satın almalardan birisi olarak kayda geçti.

– Onefinestay adlı internet girişimi daha önce de Accor’un muhtemel rakiplerinden de yatırım almıştı. Hyatt oteller zinciri Onefinestay’e yatırım yapmış olsa da satın alan Accor oteller zinciri oldu.

– ABD merkezli Wyndham Hotels & Resorts, Home Swap isimli internet girişimine 7,5 milyon sterlin tutarında yatırım yaptı.

Seyahat Eden Kişi Sayısı Arttı

Globalleşen dünyanın bir sonucu olarak insanlar daha fazla seyahat etmeye başladılar. Vaktin de bir hayli değerlenmesiyle birlikte seyahat eden kişilerin kısa süreli konaklama ihtiyaçları arttı. Bu durumda otellerde konaklama gibi eski yöntemlere paylaşımlı ev modeli gibi alternatifler de gelmeye başladı.

Airbnb, otellere ve otel zincirlerine bir hayli dişli rakip olarak ortaya çıktı ve oteller de bunun karşısında yeterince aksiyon alamadılar. Ancak, yeni bir trend daha ortaya çıkmışken, bu sefer çok da geç kalmak istemiyorlar ve karşı bir hamle olarak yatırım yapmaya ve satın almalara başladılar diyebiliriz. Şu an için Türkiye bazında bir gelişme olmasa da gelecekte neler olur kimse bilemez. Bekleyip göreceğiz.


Bu yazı Otel SEO kategorisinde; 14:24, 09 Nisan 2016 zamanında paylaşıldı.Etiketler: Airbnb, Welive, Otel Sektörü, Otel Zincirleri, Büyük Oteller, Accor

Düşüncelerinizi Paylaşmak İster Misiniz?